Spalte svá omezující přesvědčení – buďte štastní!

Každý den v pracovně slýchám silné příběhy mých klientů a pokud mohu říct jednu věc, kterou mají společnou – jsou to omezující přesvědčení, které jim otravují život. Zda v životě zažíváme lásku a pohodu nebo nepohodu a neúspěch není dané náhodou ani štěstím, ale právě soustavou našich vnitřních přesvědčení dle kterých se řídíme.

Co to vlastně přesvědčení je?

Takové přesvědčení je jako zákon, který si náš mozek zapsal do svojí databáze a poté se jím pevně řídí. Jak jsme přesvědčení získali? Podobně jako jsme se naučili, že modrá je modrá. Jednoduše jsme převzali přesvědčení od blízké osoby (taky váš táta dřel pro úspěch a máma si myslela, že život je boj a nic není zadarmo?) nebo jsme si z jednání blízkých vytvořili svoje závěry. Háček je v tom, že mnoho z toxických přesvědčení se do mozku zapsalo v dětství, kdy byl náš rozum velmi omezený a tak úplně jsme nechápali, co ti velcí lidé dělají a proč to dělají. Jenže to mozku nebrání si vytvářet databázi zákonů a podle nich se řídit. Mnoho lidí, kteří si jako děti prošli bouřlivým rozchodem rodičů v hloubi duše věří, že to oni jsou vinni.

Modré barvě říkáme modrá, protože nás to naučili. Co jste se naučili o štěstí?

Jeden příklad za všechny. Unavený a mrzutý chlap přijde z práce, která ho nebaví. Své negativní emoce ventiluje až doma, kde to je bezpečné. Šéfovi by si netroufl…

A tak se se ženou hádají o tom, kdy už přestane být bručoun a bude zase ten veselý Pavel jako před lety.
Dojde i na peníze – Kdy už si aspoň řekne o víc peněz? Doma je to s ním k nevydržení, tak vyrazíme k moři, třeba se vztah zlepší.
Hádku zakončí výčitkami – To si ani nemůžu odpočinout? Aspoň doma chci mít klid!

Přesvědčení je jako nejlepší přítel. Nikdy vás nechce opustit.

Malý kluk to celé sleduje a co si jeho mozek z těchto zážitků uloží? Táta získává peníze činností, která ho vyčerpává a nebaví a navíc těch peněz pořád není dost. Peníze jsou zdroj konfliktů a kazí domácí pohodu. Kvůli penězům na sebe rodiče nemají čas (a ani na mě). K čertu s penězi! Jsou zdrojem bolesti Bez nich by bylo lépe. Pozor dámy a pánové. To není nějaký vymyšlený příběh, ale zcela konkrétní přesvědčení klienta, který za mnou přišel v dubnu.

Každé přesvědčení plodí očekávání a řídí naše chování. I proto klient celý dosavadní život zápasil s penězi. Uměl je vydělat, ale pravidelně o ně vždy přišel. Lépe řečeno – podvědomě se jich s chutí zbavoval. Peníze vnímal jako nutné zlo a jako doslova nečistou věc způsobující samé potíže. Vy byste se chtěli dobrovolně zašpinit?

Ve stínu jim je nejlépe ….

Takové přesvědčení bývá uloženo hluboko v našem podvědomí a odtud tahá za nitky. Možná by stálo za to zjistit, jaká přesvědčení si v sobě nosíte vy a v čem vás mohou omezovat. První krok je vůbec odhalit s jakými “pravdami” váš mozek operuje. Jdeme na to!

Připravte se prosím – přijde na řadu tužka a papír. Vezměte si A4 či A3 a na levou polovinu si chronologicky vypište důležité události v životě a napište si k nim, co se stalo a jak jste to vnímali? Jak vás to ovlivnilo? Co jste se tam naučili? Jaké přesvědčení jste tam získali?

Udělejte to samé i s lidmi. Na pravou polovinu papíru si napište seznam lidí, kteří vás nejvíce ovlivnili a jakým způsobem. Položte ty samé otázky jako před chvílí.

Až budete hotoví, vypište si seznam nejméně 10 zásadních přesvědčení, které jste si uvědomili. Zamyslete se, jaký vliv mají na váš život. Jak se vám s nimi žije?

Spalte staré, pěstujte nové a buďte spokojení.

Dejte dohromady dobrých 10 přesvědčení, které by vám v životě nejvíc pomohly. Představte si, jak by váš život vypadal, kdybyste měli v mozku takovou parádní sadu.

Napište si co přesně ve své představě vidíte, slyšíte a co se tam děje. Co cítíte a co se vám honí hlavou.

Vyberte si 3 nejdůležitější a na ty se zaměřte. Uvědomte si, že to není nic nedostižného. Můžete to dokázat i vy.

Co byste potřebovali, abyste měli (nejen) takovou trojici v mozku pevně uloženou? Jaké možnosti vás napadají? Zeptejte se lidí, které respektujete – “co bys dělal, kdybys chtěl mít takové přesvědčení?”. Hledejte a pátrejte. Odejděte na nějakou dobu do samoty do přírody a v klidu přemýšlejte. Dopřejte si prostor a čas. Výsledek bude stát za to. Uvědomte si kolik dobrého si můžete do svého života přitáhnout. Představte si co vše se zlepší. Dnes to už máte ve svých rukou!

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena