Podle koho měříte svou hodnotu?

“Cítím se jako úplná nula! Vím, že bych se tak cítit neměl a ostatní mi říkají, co blázním, ale já prostě nemůžu jinak.” Přesně těmito začala schůzka s klientem Richardem. Na první pohled měl všechno to, po čem lidé většinou touží – byl zdravý a finančně zabezpečený, měl 2 zdravé děti, hodnou manželku, vlastní dům i auto. Párkrát do roka mohl s rodinou vyrazit na druhý konec zeměkoule na dovolenou.

Jenže přesto mu chybělo to podstatné – pocit hrdosti sám na sebe. Pořád hledal, kdo by mu potvrdil, že je dost dobrý – že má hodnotu. Když už někoho takového našel, stejně mu v hloubi duše nevěřil a hledal dál.

Ať vykonal sebehodnotnější skutek a ať byl sebeúspěšnější, stále na sebe nahlížel jako na neúspěšného a vlastní úspěchy si shazoval. Pomohl jsem Richardovi identifikovat vnitřní program, který ho neustále pronásledoval a trápil. Richard se na sebe mohl podívat po dlouhých letech svýma očima a ne očima otce a byl příjemně překvapen koho vidí. Byl to právě vnitřní program převzatý od otce, kvůli kterému se cítil jako nula.

Nikdy pro otce nebyl dost dobrý a ať udělal cokoli, málokdy byl pochválen – natož odměněn. Po odhalení a pojmenování vnitřního kritika, jsme začali na jeho zpracování a nakonec se nám podařilo ho umlčet.

Uviděl svou opravdovou hodnotu a začal na sebe být hrdý. Postupně se naučil sám sebe oceňovat a cítil se u toho dobře. Jeho život nabral na obrátkách. Richard se najednou nebál jít do akce, nebál se v práci rozjet nové projekty a hlavně se přestal tak moc bát odmítnutí, takže začal od života chtít více a život mu také více poskytoval. I jeho okolí bylo překvapené, jak moc se jeho chování změnilo.

Jsem moc vděčen, že jsem mohl být svědkem podobné proměny a cesty vzhůru. Jak moc jste na sebe hrdí vy? Vidíte jasně svou hodnotu? Zaměřte pozornost na to podle čeho svou sebehodnotu měříte a posuzujete. Uvědomte si, co vše jste už v životě dokázali a oceňte se za to. Oceňujte se každý den. Denně se pochvalte za 3 věci, které jste udělali a vytrvejte v tom. Přestaňte se na sebe dívat očima rodičů či autorit a pohlédněte na sebe svýma očima a buďte na sebe hrdí. Jednou si za to poděkujete stejně jako Richard.

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena