Jak se stát z Hodného kluka chlapem? 2. část

Dnes chci navázat na páteční článek, který vyvolal nebývalý zájem. Děkuji moc za komentáře i žádosti o radu. Ptali jste se mě a žádali, ať téma Hodného kluka rozvedu a upřesním. Tak to také dělám …

Hodný kluk se ve vnějším světě za každou cenu snaží neublížit a vyhovět, ale v jeho vnitřním světě zažívá především vnitřní tlak a sebekritiku. Nikdy pro sebe není dost dobrý a touží po naprosté dokonalosti. Proč? Jakmile Hodný kluk zjistí, že potřeby maminky nikdy nelze plně naplnit (logicky malé dítě už z podstaty nemůže nikdy splnit roli dospělého pevného chlapa), podvědomě situaci vyhodnotí následovně – nedaří se mi to, protože nejsem dost dobrý. Až budu lepší, určitě se mi to povede a maminka i já ( potažmo všichni v rodinném systému) budeme opět šťastní.

Cítíte ten obří a tíživý úkol, který leží na bedrech malého chlapce? Na jeho schopnostech závisí spokojenost nejvíce milovaných lidí. Tady není prostor na chyby, přešlapy a plýtvání časem. Hodný kluk proto ze sebe musí vydat maximum v co nejkratším čase. Ve hře je láska a štěstí těch nejbližších. A tak v mysli Hodného kluka začne vznikat Mr. Perfect – Pan Dokonalý. Ideální bytost, která by vše a vždy skvěle zvládla a splnila těžký úkol Hodného kluka. Právě tady vzniká začarovaný kruh a jedno z největších trápení. Nekonečná honička stát se Panem Dokonalým, protože Pan Dokonalý vše umí, ví a nedělá chyby. Je vždy ve správný čas na správném místě. Hravě dokáže vše, v čem Hodný kluk selhává.

Nenápadně přichází do hry tlak. Nesnesitelný vnitřní tlak, který na sebe Hodný kluk vyvíjí, aby se co nejrychleji stal Panem Dokonalým. Přece čím větší tlak, tím rychlejší a lepší výsledek. Celý život Hodného kluka je vyplněn napětím sportovce běžícího osudový závod. I když se navenek může zdát Hodný kluk pasivní a submisivní, uvnitř to vře. Podvědomě na sebe tlačí, aby už konečně uspěl, vyhověl, aby se posunul blíž ideálu. Tlak je prostě nejlepší strategie k dosahování cílů, kterou zná. Snaží se být dokonalý, aby se zavděčil a získal respekt okolí, jenže to není možné, dokud se nezačne respektovat sám a přestane na sebe tlačit.

První kroky nutné k přechodu z Hodného kluka do chlapa najdete v předchozím článku. Jen doplním, že stěžejní je začít respektovat a mít rád sám sebe. Hodný kluk se nemá rád. Z jeho pohledu není za co. Zklamal už jen tím, že není dokonalý a nezachránil maminku, tudíž si lásku nezaslouží. Hodný kluk se musí naučit říkat zdravé NE, jen tak bude moci říkat ANO sobě a svým potřebám.

Jste Hodný kluk? Nemusíte se za to stydět. Milujte se a respektujte své potřeby. Jste skvělí už teď, jen váš vnitřní kritik to zatím neví. Napište si všechny ty malé věci, které děláte pro druhé, všechny ty nenápadné situace, kdy se podřizujete a necítíte se u toho dobře. Všechny ty momenty, kdy odmítáte své potřeby kvůli druhým. Postupně začněte těmto maličkostem říkat NE a sobě ANO. Dopřejte si čas, nemusí se to povést poprvé na 100%. Nic se neděje. Zaměřte se na to, co máte rádi vy a dělejte to. Najděte si nové možnosti, jak na to. Vyjděte vstříc sami sobě. Odpusťte si, když se vám to nepodaří a zkuste to znovu. Představte si svého Hodného kluka jako malého chlapce a ve svých představách s ním každý den mluvte, obejměte ho a dejte mu lásku.

Je to jen začátek doslova velkolepé cesty, kterou  vykonáte. Dovnitř k vašemu vnitřnímu chlapovi a věřte nebo ne, máte ho v sobě. Stačí ho objevit a spojit se s ním. Dovolte mu promluvit a vyjádřit se, i když vám vnitřní kritik říká, jaké hrůzy to může způsobit. Nevěřte mu. Tlak vystřídá úleva a uvolnění, touha po Panu Dokonalém se rozpustí. Váš postoj bude pevný a zároveň pružný. Vaše energie bude moct svobodně proudit a tvořit. Začnete používat svou sílu vědomě. Budete říkat ANO sobě a zdravé NE tomu, čemu budete chtít říci ne. Vnitřní kritik bude více a více mlčet a ticho bude příjemné. Zmizí chmurné myšlenky a dostaví se radost a …. láska.

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena