Jaká je jediná cesta, jak přijmout sám sebe?

“Kdo nenávidí svoje rodiče, nenávidí sám sebe a kdo nepřijímá své rodiče, hluboce nepřijímá sám sebe.” Tuto jednoduchou pravdu vyslovil geniální psychoterapeut Albert Pesso a já jí  mohu potvrdit. Ve své praxi jsem se zatím nikdy nesetkal s tím, že by tomu bylo jinak.

Představte si svět člověka, který nemá rád svoje rodiče a podvědomě je odmítá. Jak moc bude takový člověk schopen milovat a přijímat sám sebe, když to samé neumí dát lidem, ze kterých vznikl? Nízké sebevědomí, nedostatek příjemných mezilidských vztahů, málo peněz a energie nebo neustálé napětí jsou jen některé z důsledků takového odmítání.

Přijměte rodiče – přijmete tím sami sebe.

Za svůj život jsem poznal stovky lidí, kteří na sebe byli příliš tvrdí a kritičtí, neuměli si odpustit, trestali se a nepřáli si úspěch. Připadali si jako neschopní a neviděli svou sebehodnotu. Kořen všech těchto trápení jsme velmi často objevili právě v tom, že vědomě či podvědomě odmítali svoje rodiče (a tím i sami sebe). Odmítali jejich chyby, city, myšlení i chování.

Pokud chcete sami sebe přijmout naplno a užívat si zdravého sebevědomí, uvolnění a životní lehkosti, přijměte nejprve svoje rodiče. Ne vždy to bude snadný a jednoduchý proces, ale je naprosto zásadní a nutný k vaší spokojenosti. Bez toho nemůžete být sebejistí, uvolnění a žít v hojnosti. Vykročíte i vy na tuto cestu k přijetí a sebelásce?

Velmi vám to doporučuji, sám jsem se před mnoha lety na podobnou cestu vydal a bylo to jedno z mých nejdůležitějších rozhodnutí. Celý můj svět se od základů transformoval. Cítil jsem, že jsem se zbavil tunového břemene, které mi bránilo žít lehce a jednoduše. Přestal jsem se trápit a přestalo mě trápit, že někdo jiný nežije dle mých představ. Začal jsem mít moc nad svým životem. Umožnilo mi to naplno začít dělat to, co miluji a vydělávat si tím peníze. Vlastně snad poprvé v životě jsem si dovolil cítit lásku i radost.

Jak tedy rodiče přijmout, i když mi v životě způsobili trápení a starosti? Podívejte se jim do očí. Hluboko za to, co je patrné a zřejmé. Nechovali se vždy, tak jak měli? Možná sami cítili strach, ohrožení, byly vyčerpaní nebo zoufalí. Podívejte se za jejich temné stránky a selhání. Uvidíte stejného člověka jako jste vy.

Odpusťte sobě i rodičům.

Odpusťte jim a udělejte první krok nutný k přijetí. Napište jim upřímný dopis od srdce. Zhmotněte do něj všechnu svou bolest, kterou cítíte, všechny svoje nevyřčené výčitky vůči nim, všechen svůj vztek. Pište bez zábran a omezení. Až bude dopis hotový, nahlas si ho přečtěte a spalte. Spalte s ním i veškerou vinu, výčitky i bolest. Poté začněte psát další dopis, ve kterém svoje rodiče za vše oceníte a poděkujete jim za život. Po dopsání si dopis opět přečtěte nahlas a také spalte. Nechte si v sobě vděčnost za život a ještě jednou jim poděkujte. 

Na závěr napište dopis době. Poděkujte sami sobě za vše, co jste dokázali a zvládli. Co vše jste v životě vydrželi, za všechny úspěchy, malé i velké výhry. Opět si ho nahlas přečtěte a spalte. Od nynějška si každý večer pište minimálně 3 věci, které se vám podařili.

Uvědomte si, že tady můžete být jen díky rodičům. Veškerou radost můžete zažívat pouze díky nim. Bez rodičů byste tady jednoduše nebyli a nežili. Uznejte a přijměte je, pouze tak dokážete přijmout sami sebe. Jen pokud dokážete přijmout sami sebe, dokážete přijmout ostatní lidi a veškeré dary, které vám svět nabízí. Dejte rodičům svou lásku a začněte ji dávat sami sobě. Jen tak budete moci tvořit svůj život k obrazu svému.

Pokud i vy chcete pomoci s přijetím rodičů a sebe samých, napište mi. Pomohl jsem už mnoha lidem a věřím, že pomohu i vám. 

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena