Jak se ženy snaží změnit svého partnera?

Stále častěji ode mě chtějí pomoci ženy, které jsou se svým partnerem nešťastné. Necítí se vedle něj bezpečně, nemohou se o něj opřít, chybí jím podpora. Nemají pocit, že stojí vedle muže, který má v životě jasno, ví kam jde a čeho chce dosáhnout. Je pro ně tedy pochopitelně obtížné cítit, že ho mohou v životě následovat.

Když chce žena víc než muž …

Touží se vedle partnera cítit dobře a tak začnou na svého muže podvědomě i vědomě tlačit, aby se změnil a začal plnit svou roli tvůrce a ochránce – jednoduše aby vyrostl. Stal se rozhodným a pevným. Žena samozřejmě netlačí, aby mu ublížila, ale aby ho donutila k akci – aby se stal mužem o kterého se může opřít, vedle kterého se může naplno uvolnit a nestarat se. Kde může plně rozkvést a projevit svou ženskost. Chce prostě silného chlapa, který na svých nohou pevně stojí.

Bohužel snaha ženy bývá mužem často vnímána jako útok na jeho pozici a jako ponížení. Myslí si, že ho žena vnímá jako nedostatečného a začne se proto bránit a zarputile vzdoruje a odporuje. Spirála frustrace a vzteku se roztáčí a stupňuje. Místo kýžené změny a pohody, se muž začne partnerce vzdalovat a ze vztahu utíkat.

Jak z toho ven?

Ve většině případů, se kterými jsem se při konzultacích setkal, samotný tlak nefunguje a škodí, protože ubírá prostor i čas nutný k hluboké proměně. Uvědomte si, že partnera nemůžete změnit ani ho ke změně dotlačit, pokud on nebude chtít. Čím větší tlak, tím větší protitlak.

Pokud vám za to vztah stojí, přijměte muže takového jaký je. Chlapi, když se cítí odmítnutí, někdy automaticky vzdorují, proto přestaňte tlačit a dopřejte mu prostor i čas. Dobře vím, že to může být velká výzva (a dobře zvažte kolik času jste schopna mu dát), ale mnohokrát jsem viděl, jak velké změny samotné přijetí přináší. Jak moc partner dokáže vyrůst, když mu to umožníte. Když zmizí výčitky a “pošťuchování”. Stůjte po jeho boku a ne před ním. Zaměřte se více na sebe a na svojí pohodu nezávisle na partnerovi.

Jestliže muži na vztahu záleží a uvidí, že jste přestala tlačit, přestane se bránit a vzdorovat. Začne se otvírat a spolupracovat. Bez tlaku a souboje může získanou energii smysluplně využít. Třeba právě k práci na sobě, vnitřnímu zpevnění, zesílení a k růstu. Bude moci sám zaměřit svou pozornost na místa, kde ho pálí bota a ve kterých sám dobře ví, že chce zesílit a vyrůst. Najít si svou cestu. Jen tak budete zase oba spokojení v harmonickém vztahu, kde každý je dobře usazený ve své roli. Jen tak budeme mít vedle sebe chlapa po jakém toužíte.

Přečtete si také tento článek a dozvíte se, co dokáže zabít každý vztah a jak tomu zabránit.

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena