Co dělat, když má na Vás život velké nároky?

Je pozoruhodné, jak moc lidí vnímá svůj život jen jako nikdy nekončící sled na sebe navazujících úkolů, nároků a očekávání, které musí splnit. Celý život se smrskl pouze na podávání výkonů a ideálně dosahování těch nejlepších výsledků. Proto je třeba se připravit. Promýšlet, plánovat a neustále se soustředit.

Tlačím, tedy jsem

Životu poté logicky vévodí obrovský vnitřní tlak. Napětí. Často i úzkost. Nekonečný stres – tichý zabiják. Život pak vypadá jako olympijské hry, kdy lidé každý den soutěží o medaili a přízeň davů i sponzorů. Touží stát se miláčkem publika. Na radost, uvolněné bytí ani na poklidné odpočívání nezbývá čas ani energie. Ani na sebe nezbývá moc prostoru. Jen občas a pouze pokud už není zbytí. Ku příkladu v nemoci, která se stává jakýmsi útočištěm před náročným světem. Uvolnění je luxus, který si nemohou dovolit a někdy ho vlastně ani neznají.

Ptáte se, kde je příčina? Proč někdo dobrovolně žije pod bičem? Je potřeba se v životech takových lidí vrátit o pěknou řádku let zpátky do doby, kdy byli dětmi. Právě zde celý příběh začal.

Návrat do dětství

Jako děti zažívali v rodině většinou to, že na ně byly kladeny příliš velké nároky či očekávání nebo se rodičům nedokázali dostatečně zavděčit. Neustále jim bylo dáváno najevo, že jejich chování není správné a takové, jaké si rodiče (babičky, učitelé, autority) představují. Že výsledky, které dítě má, nejsou dost dobré a nezaslouží si zatím uznání.

Mozek si naštěstí na zvládání podobně náročné reality vypracoval strategii. Většinou vypadá tak, že dítě si podvědomě vytvoří dokonalý a zcela ideální obraz super-člověka, který by veškeré nároky, očekávání i úkoly hravě splnil. K tomuto ideálu se poté všemi silami snaží co nejrychleji dotlačit.

Dovedete si sami představit co tato strategie způsobuje – ještě větší tlak a napětí a hlavně nepříjemný pocit, že ještě nejsou dost. Nejsou dostateční. To budou, až se stanou tou perfektní bytostí, jejíž předobraz mají uložený v mysli. A toho dosáhnou až splní všechny úkoly na výbornou. Pak bude klid a pohoda. Přesně tímhle začíná začarovaný kruh, ve kterém jsou schopni lidé bloudit i celý život.

Pořád nejsem dost

Vše mohlo vznikat pod tíhou silných a hlubokých zážitků, ale i jako série malých a nenápadných událostí. Petrovo fotbalové výkony nikdy nebyly pro tátu dost dobré, navíc nechtěl kluka zkazit přehnanou chválou. Pro Kamilu si máma čas hledala jen těžko a když už ho měla, zaměřila se na chyby, které malá Kamila dělala. Přeci jen eliminací nedostatků z ní vyroste silná žena. Jana musela mít pořád samé jedničky, přes to nejel vlak. Marek často od unavené mámy slýchával, že tamto pokazil, tohle mohl udělat líp a příště ať to radši ani nezkouší.

Postupně uvěřili, že nejsou pro rodiče dost. Tudíž ani pro sebe, pro budoucího partnera, kamarády, šéfa … pro celý svět. A svět na ně jednou bude mít stejné nároky jako před 30 ti i více lety rodiče. V jejich nitru bude pořád jedna snaživá a napjatá část, která bude chtít všechny očekávání splnit a konečně tím získat uznání a přijetí. A jako v minulosti, i teď se to nebude dařit. A tak vznikne tlak stát se lepším a lepším a lepším. Ten lepší by přece vše hravě dokázal … zkoušeli jste někdy chytit svůj stín?

Žijete podobný život?

Našli jste se v článku a zajímá Vás, jak ze začarovaného kruhu? Vyhraďte si čas a prostor jen pro sebe. Jděte se třeba projít do lesa. První krok vedoucí k uvolnění a pokojnému životu je vůbec všechen ten vnitřní tlak spatřit a pojmenovat. Zkoumejte proč se Vám celý krásný a rozmanitý svět smrskl na sérii úkonů, úkolů a výsledků. Komu jste se chtěli vlastně zavděčit a pro koho dodnes na sebe tlačíte a dřete? Je důležité v jasném světle uvidět příčinu, průběh i důsledky. Uvědomte si, proč tlačíte na pilu a přestaňte (pokud nepřestanete, poleno stejně nepřeříznete, jen Vám časem upadne ruka).

Až se to podaří, stávají se zázraky, kterých jsem u klientů svědkem. Lidé se uvolňují a radují. Jejich světy se radikálně mění. Stres mizí. Všudypřítomný tlak i napětí slábne. Napětí a úzkostná honba za výsledky je vystřídána uvolněním a pohodou. V životě se objevuje do té doby téměř neznámá hodnota – klid. Tichý vnitřní klid a důvěra, že nemusí nic nikomu dokazovat, a přesto je život fajn a daří se.

Nový start, nová chuť

Jak mizí vnitřní i vnější nesmyslné nároky a očekávání, objevuje se svoboda a přichází energie a chuť tvořit. Chuť jen tak žít a bavit se, užívat si života. Právě v tomhle uvolněném pohodovém stavu jsou klienti schopni naplnit a projevit svůj potenciál. Přichází hluboké vnitřní uvědomění – jsem dost, jsem ok. Lidé tuto proměnu často popisují jako nový start a postupem času jim jejich starý svět plný úkolů a výkonů nedává smysl. Jednoduše už nerozumí, jak takhle mohli vůbec žít. Dnes už ví, že k uvolnění se nelze dotlačit.

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena