(Sebe)láska na prodej aneb prodáváte i Vy?

Láska je nejlepší obchodní artikl. Dostanete za ni cokoli, co chcete. Je to nejlepší nástroj k manipulaci a ovlivňování. Jste překvapení? Ano rozumím, o lásce se mluví jen v krásných slovech, v krásných vzletných košatých souvětí, které vás zahřejí na srdci. Tak to nebude dnešní případ.

Pokusím se podívat na lásku z trochu jiného hlediska. Jako na obchodní artikl. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. S ničím jiným se neobchoduje tak čile jako s láskou. Pravděpodobně každý člověk se někdy v životě do podobného obchodu zapletl také. Buď prodával nebo kupoval a pravděpodobně obojí.

Lekce č. 1

Jak se stanete zdatným a úspěšným obchodníkem? První a důležitá část nezáleží přímo na vás, ale s trochou štěstí se vám to může podařit. Narodíte se těm správným rodičům, kteří vás velmi rychle do lásko-byznysu zasvětí. Nebojte, nejsou to žádní teoretici, ale praxí ošlehaní experti.

Naučí vás, že lásku dostanete, když budete hodní a poslušní. Když budete správně plnit přesně to, co se od vás čeká. Takže se náramně dobře naučíte, že dostat lásku není jen tak. Není to nic, co by přišlo nějak automaticky. Naopak se budete muset docela zapotit, aby k vám láska přišla – někdy více někdy méně. Dle úrovně vašich domácích lektorů.

Láska jako metál za zásluhy

Důležité ovšem je, že zjistíte, že lásku si musíte zasloužit. A nejen něčím ledabylým, ale něčím, co má pro druhého určitou hodnotu – třeba být poslušný, podřídit se, být zticha, nehlučet, moc se neprojevovat, nechat si svá náročná přání pro sebe. Jednoduše se stát se tím, koho z vás chce mít ten, kdo prodává.

Chce to určitou dobu, než si to osvojíte, ale jakmile se to povede máte vyhráno. Začnete lásku a všechny její projevy vnímat jako obchodovatelný artikl na burze. Gratuluji a vidíte, nebylo to tak těžké!

Od teorie a učení k praxi se v tomhle oboru přechází až nápadně rychle. Nabyté znalosti a zkušenosti začnete bleskově aplikovat nejen na své okolí, ale o tom později. Kvůli lásce jste se vzdali sami sebe. Potlačili jste svoji přirozenost, svou autentickou životní energii a sílu, svá přání i sny. Ale to samozřejmě vůbec nevadí, protože máte lásku. Všeobjímající a téměř bezpodmínečnou.

Nejdřív práce – potom láska

Naučili jste se plnit cizí nároky, aby váš lásky-účet nešel do mínusu. Prostě láska přijde po splnění nároků a očekávání. No a kdo na nás umí klást ty největší a nejtvrdší nároky? Přece my sami. Jsme v tom velmistři. Buďte prosím trpěliví, už se dostáváme k vrcholnému kousku naší obchodní strategie – začnete lásku prodávat i sami sobě. Tleskám vám. Nebylo to snadné, nebylo to rychlé, ale zvládli jste to.

Až udělám to a to, až se stanu tím a tím, až se mi povede to a ono, až až až … tak pak pak pak se začnu mít rád. Tady mě bohužel začíná udivovat jedna jediná věc. Ti samí lidé, kteří od ostatních touží po bezpodmínečné lásce, sami se sebou zapáleně obchodují a nedají si ani gram lásky zdarma. Dělají čest svým učitelům. Aneb sebeláska na prodej. O co víc sami sobě lásku odpírají, prodávají a handlujou s ní, o to víc jí touží od ostatních dostávat bezpodmínečně. Bez nároků a očekávání.

Zrcadlo napoví

Jenže takto to na světě nefunguje, nelze žádat o něco, co si sami odpíráte. Obchod s láskou je sice rozšířený, ale štěstí ještě nikdy nikomu nepřinesl. Nebuďte bláhoví – váš případ nebude jiný. Je třeba se naučit trochu jiný model, přestat s láskou handlovat a začít si ji pumpovat do žil, kdy se vám zamane. Zdarma. Bez podmínek. Bez zasluhování.

Mám pro vás jeden návrh. Máte doma zrcadlo? Ano? Skvělé! Nic víc nebudete potřebovat. Postavte se před něj nebo se pohodlně usaďte a dejte ho před sebe a zadívejte se sami sobě do očí. 15 minut pro začátek postačí. Neuhýbejte. Ponořte se sami do sebe. Do svého nitra. Za všechny masky i bariéry. Koho vidíte? Koho cítíte? Opravdu té bytosti za zrcadlem musíte lásku dávkovat na příděly a rychle ji zase odebírat při sebemenším zaváhání a nezdaru? Asi už sami cítíte, že ne. Obejměte ji a mějte ji rádi. Mějte sebe rádi.

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena