Hledáte guru a spasitele? Přestaňte, nezachrání vás

Dlouhé roky jsem hledal jen jednu “věc”. Spasitele. Mocnou postavu, která by mi pomohla. Lépe řečeno – která by vyřešila moje problémy nebo mi alespoň poskytla funkční a osvědčený návod, jak je jednou provždy překonat. Hledal jsem zachránce, který by převzal otěže mého života a vyvedl mě ze začarovaného kruhu.

Toužil jsem, aby “to” někdo udělal za mě. Dal mi život do pořádku a pak mi ho krásný, nablýskaně nový a hotový předal. Po letech útrap jsem nechtěl na nic čekat. Chtěl jsem zachránit a uzdravit hned teď. Očekával jsem rychlé výsledky … okamžitou úlevu.

Přeci spasitel by měl perfektně vědět, co a jak se mnou udělat. Jak můj život od základů proměnit. Na sebe i na svého zachránce jsem kladl naprosto nereálná očekávání a nároky. Ta frustrace, když se mé “směšné” představy neplnily …. (jenže o nereálných představách jsem v té době neměl ani potuchy, prostě pan spasitel nebyl dost dobrý a neuměl, byl čas na hledání jiného) …

Odmítal jsem přijmout fakt, že své podvědomé nastavení, způsob myšlení i chování, které si pěstuji přes 20 let, nezměním za měsíc, za tři a ani možná za rok. Odmítal jsem přijmout fakt, že psychiku nelze zásadně a trvale proměnit za pár týdnů nebo měsíců, ač mi to mnoho guruů slibovalo (a já přesně tohle chtěl slyšet). Byl jsem až po uši ponořený do role oběti. Oběť čeká na záchranu z venku, hledá, komu by zodpovědnost za svoje výsledky a řešení předala.

Obcházel jsem víkendové semináře slibující průlom a zásadní trvalou změnu života za pár hodin. Domluvené sezení u terapeutů a zachránců jsem vnímal jako závod – máme omezený čas a musí se v něm stát něco zásadního, důležitého a zlomového. Tak se snažte … rychle … neztrácejme čas!

Tlačil jsem na sebe i na své spasitele. Čím víc jsem tlačil, tím víc jsem se dostával do vnitřního sevření a napětí. Čím víc jsem se upínal k zázračnému AHA momentu, který by mi “to” konečně vyřešil, tím se moje psychika pod tíhou očekávání blokovala a uzavírala. Neuměl jsem zpomalit, zklidnit se a zarputile nelpět na naplnění mých představ. Přece jsem nemohl čekat, věřil jsem, že když přestanu tlačit a upustím od svých očekávání, nic se nestane – žádná pozitivní změna nenastane.

Opak byl pravdou. Až když jsem začal pouštět nároky, tíživé očekávání a touhu po rychlých výsledcích a magických metodách, začal jsem se cítit mnohem volnější a svobodnější. Nic naplat. Musel jsem přijmout, že má psychika má své tempo a hranice. Musel jsem přijmout fakt, že žádný guru nemůže změnit můj život, když to odmítám udělat já sám. Pochopil jsem, že tlakem a snahou o zrychlení se jen zpomaluji a uzavírám.

Začal jsem pátrat, proč na sebe i druhé kladu nemožné nároky. Proč jsem si vytvořil nereálná očekávání a představy, do kterých se snažím dotlačit. Proč zodpovědnost za svůj život chci předat jinam … atd …

Bylo to osvobozující, když jsem nacházel odpovědi na své otázky a mé pátraní bylo úspěšné. Přestával jsem toužit po nesplnitelných, nereálných návodech a řešeních, místo toho jsem najednou viděl (a začal využívat) metody a řešení, které byly reálné a dostupné.

Svět představ a vzdušných zámků jsem vyměnil za to, co jsem mohl použít tady a teď. Pochopil jsem, že můj vnitřní palác za mě nikdo druhý od mých odpadků neuklidí, nicméně mi může pomoci s tím, abych se naučil a dokázal ho postupně uklidit sám.

Učil jsem se trpělivosti. Učil jsem se respektovat svoje tempo i limity. Dopřával jsem si prostor i čas. To stejné mohu doporučit i Vám. Hluboká a trvalá vnitřní proměna, může být běh na delší trať. Pokud začnete hned sprintovat, nikdy do cíle nedoběhnete ….

PS: Nevěřte těm, kteří Vám slibují, že za Vás něco vyřeší, že Vám poskytnou přesný a jasný návod, jak na to ….

PS2: Nevěřte ani druhému extrému – vše zvládnu sám / vše musím zvládnout sám / nikdo mi stejně nepomůže – je to nereálná představa, která úspěchem a štěstím nekončí …

PS3: Najděte si někoho, kdo Vám pomůže s tím, abyste si uměli pomoci sami

Další články si můžete přečíst zde.

Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte mě kontaktovat.

[contact-form-7 id=”97″ title=”Kontaktní formulář  1″]

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena