Proč ještě nemáte svého kouče?

Zkoušeli jste někdy zhubnout? Začít běhat/cvičit a udělat něco prospěšného pro svoje zdraví? Konečně se začít stravovat vědomě a zdravě? Opustit svůj určitý zlozvyk nebo model chování? Třeba přestat kouřit? Nebo se jen naučit anglicky?

Ano? Tak pak dobře znáte ty nevyhnutelná zaváhání a pokušení to vzdát. Vykašlat se na to. Najít si dobrý a racionální důvod, proč už dál nepokračovat.

Každý z nás má v životě podobné kostlivce ve skříni, kdy jsme něco nedotáhli do úspěšného konce nebo to příliš rychle opustili a šli dělat něco jiného.

Teď si říkáme – kdybych to vydržel, dneska bych …. byl zdravý, štíhlý, spokojený, hrdý, úspěšný, bohatý, sebevědomý, klidný, silný …

Jenže když to vzdáme, tohle si neříkáme. Hlavou se nám honí úplně jiný typ myšlenek – zase jsem to nedokázal, zase jsem zklamal, já nikdy nic nedotáhnu do konce, příště už to musím dát …. a srdce máme plné negativních a tíživých pocitů viny a selhání, na které se snažíme ze všech sil zapomenout a vytěsnit je.

Jenže ony se mršky moc rády vrací. Ostatně co se snažíme vytěsnit, to se nám vrací jinými cestami a s narůstající intenzitou. Znáte to – vyhodí ho dveřmi, vrátí se oknem (a přitom ho rozbije).

A právě tady hraje dobrý a zkušený kouč, lektor nebo mentor nezastupitelnou a důležitou roli na cestě k úspěšnému dokončení vytyčeného záměru, přání nebo cíle.

Dobrý kouč vám samozřejmě dokáže nastavit pravdivé zrcadlo, ve kterém uvidíte příčiny i nová východiska ze své nepříjemné situace, ale především vám pomůže pokračovat tam, kde byste to už dávno vzdali nebo jen marně přešlapovali na místě a cítili se špatně.

S dobrým koučem dokážete to, co by bylo pro samouka buď nedostižné nebo zbytečně zdlouhavé a nepřinášející trvalé a zásadní výsledky. Stačí si představit rozdíl mezi člověkem, který se bude učit anglicky sám a který se bude učit s kvalitním učitelem či ve skupině.

Po roce bude rozdíl propastný. Především v reálném použití jazyka. Jeden se v cizině domluví, pro druhého to bude očistec. A o praxi tady běží. Získat teoretické poznatky o životě není tak moc složité, ale začít je praktikovat a žít na denní bázi – to už bývá jiná káva. Ovšem o to chutnější, když se umí uvařit.

Naučit se pravidla tenisu je snadné, ale naučit se ho dobře hrát je jiná výzva. A naučit se ho hrát sám je výzva jen pro fajnšmekry, kteří se úspěchu rádi vyhýbají. Ostatně stejné zákonitosti platí v každém oblasti lidského života i společnosti.

Tak proč by měla být sféra vnitřního osobního růstu, životní změny a osobnostního rozvoje jiná a odlišná? I tady platí, že ve dvou se to lépe táhne. I zde platí, že kvalitní průvodce je ve výsledku k nezaplacení. Zachráněný vztah s partnerem či dítětem, nově nabyté sebevědomí, větší životní spokojenost a vnitřní klid, více energie a času na sebe i rodinu, překonání omezujících myšlenek a strachu, nalezené smysluplné životní poslání, uskutečněné sny a další … to se zlatem přece vyvážit nedá.

A přesto se často setkávám s lidmi, kteří se sami pokouší (klidně i roky) ve svém životě něco změnit nebo zpracovat bez nějakého většího a trvalejšího efektu. Stojí je to mnoho času, energie i sil a stále se točí v pomyslném zakletém kruhu plného negativních emocí.

Všichni z nich ví, že tu existuje celá řada lidí, kteří by jim byli schopni a ochotni pomoci, leč jejich služeb zatím nevyužili. Mají k tomu samozřejmě celou řadu důvodů, jeden ovšem ční nad všemi ostatními – v naší společnosti věříme iluzi, že ….

Všechno musíme zvládnout sami.

To je důkaz naší kvality.

Pokud ne, znamená to, že jsme neschopní nebo slabí …

… horší než ostatní.

A tak po světě chodí houfy lidí, kteří se snaží o samotě naučit perfektně anglicky nebo hrát tenis a jsou rozčarováni při zjištění, že jim to nejde. Posléze svou snahu vzdávají a s pocity viny a neúspěchu se snaží zapomenout. V horším případě hledají nějaký zázračný a rychlý způsob jak na to. Nedivme se pak, že tu bují různí šarlatáni a rychlokvašky slibující změnu života za víkend. Poctivá a pravdivá práce ale nejde ničím nahradit.

Ve své praxi se s tím setkávám prakticky denně. Lidé přichází s problémy, se kterými žijí pěkně (a zbytečně) dlouho, ale až teď se je rozhodli sdílet se mnou. Už to je první krok ke zdárnému vyřešení. V mnoha případech jsou to celé dlouhé roky. Různí lidé. Různé osudy. Různé příčiny i východiska. Jedno mají ale společné. Větu – kdybych přišel dřív, ušetřil bych si spoustu energie a času a hlavně bych se takhle dobře mohl cítit už dávno. Už dávno jsem mohl žít lepší život

Já nejsem výjimka. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se svým životním problémem – koktáním – vyhledal odborníka … a pak jsem se nestačil divit. S čím jsem nebyl celý život schopný pohnout, se najednou začalo měnit. Začal jsem žít plnější a kvalitnější život po všech stránkách. Jako samouk jsem měl problémy si nahlas u pultu objednat, po společné práci jsem dokázal vystupovat v televizi i rádiu.

Neuvěřitelná proměna, kterou bych sám nikdy nedokázal.

Velmi dobře proto rozumím všem těm, kteří se snaží životní balvan nést sami, dobře chápu ty, kteří na sobě makají striktně sami se střídavými a dočasnými výsledky a karamboly. Právě k vám dneska skrze tyto řádky píšu. Existuje jiná a možná smysluplnější cesta.

Cesta, na které kýžené trvalé výsledky nejsou jen pouhá přání, ale skutečné životní zkušenosti. Chci vás podpořit. Obraťte se se svým problémem, na někoho, kdo vás bude schopný životní změnou úspěšně provést. Na někoho, kdo vám lidsky sedne, nebude slibovat rychlé a snadné výsledky a bude za sebou mít řadu spokojených klientů.

Pokud jsem vás zaujal já, neváhejte mi napsat nebo zavolat a pustíme se do toho.

Archivy

Životní koučování a osobní poradenství. Individuální a párové konzultace.

Skupinové semináře i workshopy. Online poradna.

Sledujte mě na

Napište mi

Kontakt

Copyright 2018 Aleš Vavřinec © Všechna práva vyhrazena